Fotografując jakiś obiekt musisz się dostosować do jego jasności. To jest punkt wyjścia, jeśli chodzi o ustawianie właściwych parametrów ekspozycji. Jasność fotografowanej sceny określana jest jako wartość EV. Może ona również być ujemna. Jednak naciskając do połowy spust migawki nie masz informacji z jaką wartością EV masz do czynienia. Aparat od razu zmierzoną jasność przekłada na składowe ekspozycji: czas naświetlania, wartość przysłony i ISO.
Aby jednak unaocznić z jakimi jasnościami masz do czynienia, w różnych sytuacjach, przygotowałem małą ściągę. Jest tam zaprezentowanych jedenaście scen z podanymi przybliżonymi wartościami EV oraz przykładową ekspozycją. Chciałbym tu podkreślić, że są to wartości przybliżone ponieważ możesz się przykładowo spotkać z „krajobrazem po zachodzie” zarówno jaśniejszym, jak i ciemniejszym niż ten podany w przykładzie. Niemniej da ci to ogólny wgląd, czego możesz się spodziewać w danej sytuacji.
Wartość ekspozycji w EV – ściąga
Jeśli więc w wakacje będziesz miał okazje zwiedzać jaskinie, to nic nie stoi na przeszkodzie byś zrobił w jej wnętrzu zdjęcia. Załóż jasny obiektyw, podnieś ISO, włącz stabilizację obrazu i rób zdjęcia. Aby jeszcze lepiej ustabilizować aparat przy zdjęciach w jaskini opierałem aparat o barierki. Miałem też woreczek z ryżem, który kładłem pomiędzy barierkę a aparat. Jeśli czasy 1/4 sekundy okażą się zbyt długie i zdjęcie wyjdzie poruszone, to skróć czas i podnieś ISO.
Daną jasność wyrażoną w EV możesz rozłożyć na różne kombinacje czasu, przysłony i ISO. Pomoże ci w tym poprzednia ściąga z ekspozycji.
Udanych zdjęć na wakacjach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekspozycji, to zapraszam do zapisania się na specjalną listę Ekspozycja, zdjęcia nocne i w trudnych warunkach oświetleniowych.
Ostatnie wpisy w kategorii - Ekspozycja
- Czym różni się kompensacja ekspozycji od zmiany przysłony lub czasu? - 10.10.2024
- Odszumianie zdjęć z wysokim ISO za pomocą AI - 4.06.2024
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Gdzie w aparacie odczytać parametry ekspozycji dla zrobionego zdjęcia - 11.12.2018
- Wersja PDF kursu "Ekspozycja - klucz do nowych zdjęć" - 11.12.2018
- Czym jest ekspozycja w EV i jakie to ma znaczenie - 5.12.2018
- 23 powody dlaczego warto zapanować nad ekspozycją - 4.12.2018
Przydatne
fajna ściąga. Dziękuję i pozdrawiam.
Chyba czegoś nie zrozumiałem. Aparat dobierając wartości ekspozycji pokazuje nam z jaką wartością EV mamy do czynienia. Parametry dobiera zgodnie z ustawioną przez użytkownika wartością EV. Jeśli ustawimy np -2EV aparat dobierze parametry naświetlania do danej sceny i wartości ustawionej EV. Jeśli ustawiamy parametry ręczne, również mamy informacje na temat EV. Gdy ustawimy wszystkie parametry za pomocą podziałki lub liczbowo na wyświetlaczu zobaczymy z jaką wartością mamy do czynienia.
@Zyrol81. To o czym piszesz to korekta ekspozycji. Jeśli ustawisz na „0”, to aparat ustawia ekspozycję zgodnie z pomiarem jasności fotografowanej sceny. Niemniej nie podaje ci informacji wprost jak ta scena jest jasna. W trybie P sugeruje ci już gotowe wartości dla składników ekspozycji: czasu, przysłony i ISO. Jeśli ustawisz -2EV, to aparat wprowadzi korektę w tych składnikach np. skróci czas o dwa stopnie lub o dwa stopnie przymknie wartość przysłony. Ustawiając ekspozycję w trybie manualnym możesz jedynie obserwować, czy niedoświetlasz, czy może prześwietlasz względem pomiaru aparatu. Problem pojawia się wtedy, kiedy pomiar zaczyna szwankować. Przykładowo jeśli nie masz w aparacie pomiaru punktowego lub naprawdę dobrego zooma, to nie będziesz wstanie zmierzyć ekspozycji dla zdjęcia Księżyca. Pomiar aparatu uśredni jasność tarczy Księżyca i ciemnego otoczenia (przy zdjęciach w nocy). Wtedy na pewno Księżyc będziesz miał prześwietlony. Dlatego istotne jest dla fotografa, aby wiedział jak działa cały proces ustawiania ekspozycji przez aparat. Wtedy przestają być problemem sytuacje, w których pomiar aparatu przestaje dawać sobie radę. Więcej o tym w materiałach pod podanym wyżej linkiem.
W moim aparacie mam EV od -3 do +3. Poniżej (-3EV) nie mam możliwości osiągnąć. Powyżej +3EV mogę mieć gdy nakręcę filtry szare.
Niestety przy ISO 3200 zdjęcia nadają się do kosza. Szkoda ich robić.
Żałuje ale najmniejszy otwór przysłony w aparacie to f8.
Przy np. zadanym ISO w aparacie cyfrowym przy ustawieniach manualnych (podobnie jak to jest w aparatach analogowych) można „wymusić” wszystkie ustawienia ekspozycji, choć nie będą się one „podobały aparatowi – wówczas coś będzie migać”.
Reasumując, ściąga przydatna dla mnie tylko w ograniczonym zakresie. A może czegoś nie zrozumiałem?
Pozdrawiam
@Włodek. „W moim aparacie mam EV od -3 do +3.” – to jest korekta ekspozycji, a tabela dotyczy jasności zastanej fotografowanej sceny. Widać z niej np. że miasto oświetlone nocą jest o 11 stopni EV ciemniejsze od słonecznego dnia. Dla zmierzonej przez aparat wartości EV można przypisać różne kombinacje składników ekspozycji. W tabeli jest tylko jeden z wariantów wartości dla składowych ekspozycji. Szerzej na ten temat możesz poczytać w materiałach udostępnionych po zapisaniu się na listę http://zapisy.fotodc.pl/zapisy/ekspozycja/
Doskonałe wskazówki:)
Dziękuję i pozdrawiam.