Ekspozycja to jasność fotografowanej sceny wyrażona za pomocą trzech składników: wartości przysłony, czasu migawki oraz czułości ISO. Zobacz na co mają wpływ i jakie są między nimi zależności. Co zmienić, by zdjęcie było jaśniejsze lub ciemniejsze oraz jak skorygować zmianę jednego parametru innym. Zapraszam do zapoznania się ze ściągą z ekspozycji i jej składników.
Wakacje już za kilka dni. Przynajmniej część osób będzie mogła odpocząć. Być może masz już plany i wiesz gdzie spędzisz urlop. Niezależnie czy będziesz daleko, czy blisko ciekawe miejsca warto uwiecznić na zdjęciu.
Z przeprowadzonej w styczniu ankiety wynika, że część osób ma sporo problemów z ekspozycją. Dlatego na wakacje, na letni sezon fotograficzny, przygotowałem prosta ściągę z jej składników.
Ekspozycja – wpływ składników ekspozycji na zdjęcie
Ekspozycja dla światła ciągłego to trzy składniki: przysłona, czas migawki oraz czułość ISO. Zmieniając je wpływasz na jasność zdjęcia. Jednak poza tym mają one również wpływ na inne sprawy. Z tych najważniejszych przysłona wpływa na głębię ostrości, czas migawki na zatrzymanie lub pokazanie ruchu, a ISO na rozmiar szumu cyfrowego.
Zobacz i pobierz obrazek – otwiera się w nowym oknie
Na zamieszczonej ilustracji są pokazane zmiany tych składników i jak one wpływają na zdjęcie. Przykładowo zmieniając wartość przysłony z f/8 na f/4 rozjaśniasz zdjęcie o dwa stopnie ekspozycji (stopnie EV) – przy nie zmienionych pozostałych składnikach. Poza rozjaśnieniem zdjęcia wpływasz też na zmniejszenie głębi ostrości. Oznacza to, że jeśli ostrość masz ustawioną na fotografowany obiekt, to oddalone elementy obrazu, które są w tle zostaną bardziej rozmyte.
Ekspozycja to jasność fotografowanej sceny wyrażona za pomocą trzech składników: wartości przysłony, czasu migawki oraz czułości ISO.
Na infografice zmiany składników są uszeregowane ze zmianą co jeden stopień EV. Oznacza to, że zmieniając jeden parametr w prawo i rozjaśniając zdjęcie możesz zmienić inny w lewo i sprowadzić zdjęcie do tej samej jasności. Jeśli więc tak jak powyżej zmieniłeś przysłonę o dwa stopnie w prawo w celu zmniejszenia głębi ostrości, to zdjęcie zostało rozjaśnione o te dwa stopnie. Jeśli teraz zmienisz czas o dwa stopnie w lewo, to jasność zdjęcia wróci do początkowej wartości. Skrócenie czasu wpłynie jednak na sposób pokazania ruchu. Będzie on pokazany słabiej lub będzie wręcz zamrożony. To, który wariant jest lepszy zależy od rodzaju fotografowanego ruchu i efektu, który chcesz uzyskać.
Są też sytuacje kiedy przy słabszym oświetleniu możesz chcieć mieć zarówno dużą głębię ostrości jak i zamrożony ruch. Musisz wtedy przymknąć przysłoną, czyli ustawić jej wartość ze skali po lewej stronie np. f/16. Czas migawki też wybierzesz krótszy, by ten fotografowany ruch zamrozić. Wtedy może się okazać, że zdjęcie wyjdzie zbyt ciemne. Dlatego w takiej sytuacji konieczne będzie podniesienie czułości ISO, aby zdjęcie rozjaśnić. Z ISO jest jednak związany szum cyfrowy, który wpływa na pogorszenie jakości zdjęcia.
Ekspozycja to sztuka kompromisów i im słabsze oświetlenie tym staje się trudniejsza. Mam nadzieję, że przedstawiona ilustracja ułatwi ci wybór właściwej ekspozycji i przywieziesz z wakacji świetne zdjęcia.
Więcej o ekspozycji otrzymasz po zapisaniu się na listę Ekspozycja, zdjęcia nocne i w trudnych warunkach oświetleniowych.
Ostatnie wpisy w kategorii - Ekspozycja
- Czym różni się kompensacja ekspozycji od zmiany przysłony lub czasu? - 10.10.2024
- Odszumianie zdjęć z wysokim ISO za pomocą AI - 4.06.2024
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Gdzie w aparacie odczytać parametry ekspozycji dla zrobionego zdjęcia - 11.12.2018
- Wersja PDF kursu "Ekspozycja - klucz do nowych zdjęć" - 11.12.2018
- Czym jest ekspozycja w EV i jakie to ma znaczenie - 5.12.2018
- 23 powody dlaczego warto zapanować nad ekspozycją - 4.12.2018
Witam ja nigdzie się nie wybieram na urlop ponieważ z żoną prowadzimy wynajem pokoi i teraz zaczyna się sezon turystyczny najazd turystów wiec musimy tego pilnować pozdrawiam ja ostatnio jak robię fotki to ISO 400 przysłona 5,6 1/200 te które robiłem pączkom piwonii to ustawiłem na makro ISO 400 i 1/100 może si.e spotkamy u nas w Zakopanem zapraszam do nas na wypoczynek byłoby o czym porozmawiać do mnie tel 889696003
dziekuje za wspaniale opracowane ściągi, bardzo są pomocne w mojej amatorskiej pasji foto.
pozdrawiam Joanna
Witam i serdecznie pozdrawiam ta informacja o p[rzysłonach i czasu answietlenia sa cenną informacją tak dla amatorów jak ja i dla początkowych profesjonalistów ja mam nikona 5100 mmz obiektywem 18-105mm i przeważnie robie fotki na literę „P” ISO w zależności od pogody 250 , 200 jak jest pogoda to ISO daję na 400 bi przysłona 5,6 F niższej przysłony nie ma a z poradę serdecznie dziękuję Mirosław Zakopane
Ściąga super, wydrukowana w małym formacie jutro ląduje na torbie żeby zawsze była pod ręką ?