Dostałem pytanie od Angeliki: “Od jakiegoś czasu jestem posiadaczką aparatu Nikon D850. Czeka mnie wykonanie ujęć w tańcu w mało oświetlonych warunkach. Nie mogę używać lampy. Chodzi mi o wykonanie jak najbardziej ostrych zdjęć. Jak do tej pory słabo to wychodzi pomimo wysokiego ISO.”
W normalnych, jasnych warunkach oświetleniowych ustawiamy zazwyczaj najniższe ISO i aparat w tryb preselekcji przysłony, by za pomocą jej wartości decydować np. o głębię ostrości. Wtedy aparat to tak zadanych parametrów dobiera czas naświetlania. Jest on zazwyczaj i tak na tyle krótki, że nie musimy się przejmować, czy będzie to np. 1/250, czy 1/2000 sekundy.
Sytuacja się zmienia, kiedy światła jest mało. Przy takim ustawieniu czasy naświetlania zaczynają się robić zbyt długie i to, co w ruchu zaczyna być rozmazywane. Wtedy oczywiście podnosimy ISO i patrzymy czy czas naświetlania dobrany automatycznie jest wystarczająco krótki. Taka analiza oczywiście nie jest zbyt wygodna, bo przecież trzeba się skupić na kadrze i na tym, co w nim jest, a tu jeszcze trzeba kontrolować jaki czas naświetlania dobiera aparat.
Jak fotografować taniec bez lampy błyskowej w ciemnym wnętrzu?
Dlatego do trudniejszych warunków oświetleniowych, w których istotne jest fotografowanie z określonym czasem migawki, lepsze będzie inne ustawienie aparatu.
Tu sprawdzi się tryb manualny z automatycznym ISO. Tak więc ISO ustawiasz na auto, a ekspozycję na M. W trybie manualnym otwierasz maksymalnie przysłonę obiektywu, by ten wpuszczał jak najwięcej światła. Czas naświetlania ustawiasz na taki, jaki chcesz, by uzyskać określony efekt na zdjęciu. Jeśli to ma być zatrzymanie ruchu tancerzy, to w zależności od dynamiki tańca będzie to 1/125 przy spokojniejszym tańcu, lub krócej przy bardziej dynamicznym. Do tak ustawionych parametrów aparat będzie tylko zmieniał wartość ISO w zależności od poziomu światła zastanego.
Do takich zdjęć przydatny więc będzie jasny obiektyw, by nie było konieczne bardzo wysokie ISO.
Dużo też zależy od tego, jak faktycznie będzie “ciemno”.
Czego możesz się spodziewać?
Zacznijmy od pytania: Ciemne wnętrze to jakie? Dobrze by było mieć możliwość zrobienia kontrolnego zdjęcia w danym wnętrzu. Wtedy będzie już wiadomo, jak jest jasno i jakie parametry ekspozycji będą potrzebne. Trzeba jednak coś założyć tak jak w przykładzie kościoła opisanego we wpisie Jak fotografować przy słabym świetle zastanym?
W przypadku wnętrz można przyjąć jasność na poziomie 5, 4 lub 3 EV. EV to wskaźnik poziomu jasności. Inne jego przykłady zobaczysz na ściądze pokazanej we wpisie Poznaj wartość ekspozycji w EV dla przykładowych sytuacji.
Więcej na ten temat znajdziesz w ebooku “Ekspozycja – Barwa – Ostrość” oraz w kursie “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć“.
Wnętrze oświetlone kinkietami na ścianach oraz barwnymi światłami dyskotekowymi. Ściany i sufit jasne. Takie wnętrze ma jasność 5 EV.
PS Zdjęcie celowo rozmyłem, bo nie mam prawa do rozpowszechniania wizerunku będących na nim osób. Niemniej w tym przykładzie chodzi tylko o zobrazowanie tego, co oznacza jasność 5 EV.
Zakładając, że jest ciemno, ale w miarę wszystko widać masz 5 EV. Przykładowa ekspozycja będzie wtedy następująca: czas 1/125, f/4, ISO 6400 lub czas 1/125, f/2.8, ISO 3200.
Jeśli jest mniej światła – na poziomie 4 EV, to przykładowa ekspozycja będzie następująca: czas 1/125, f/4, ISO 12800 lub czas 1/125, f/2.8, ISO 6400 lub czas 1/125, f/2, ISO 3200.
Może być też wnętrze mocno ciemnie, tak jak jest w nocy w mieście przy oświetleniu drogowym. Wtedy na poziomie 3 EV przykładowa ekspozycja będzie miała wartości: czas 1/125, f/4, ISO 25600 lub czas 1/125, f/2.8, ISO 12800 lub czas 1/125, f/2, ISO 6400.
Jak widać, jeśli obiektyw nie będzie jasny, to wartości ISO będą dość wysokie. Wtedy będą już widoczne szumy matrycy. Możesz je jednak zmniejszyć obróbką w programie graficznym. Dobrze więc byłoby wcześniej sprawdzić, jakie masz możliwości w tym zakresie i przy jakim maksymalnie ISO możesz uzyskać zadowalające rezultaty.
To wszystko jeszcze przy założeniu, że autofokus będzie poprawnie ustawiał ostrość. Przy Nikonie D850 nie powinno być jednak z tym problemu.
Jeśli mimo wszystko zdjęcie będzie nieostre, to trzeba dojść, czy ta nieostrość wynika ze zbyt długiego czasu naświetlania, czy z jakiegoś innego powodu.
Życzę udanych zdjęć.
Ostatnie wpisy w kategorii - Czas migawki
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Malowanie światłem krzywych Lissajousa - 22.02.2024
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Strzelanie do jaj, balonów i puszek z wodą, czyli krótki czas naświetlania - 18.08.2022
- Jak fotografować z długim czasem naświetlania w dzień - 30.06.2022
Wszystkie informacje bardzo mi pomogły i przypomniały w otrzymaniu tego czego chciałam.
Bede czesciej zaglądać na bloga.