W wielu miejscach pojawiły się świąteczne dekoracje i możesz to wykorzystać. Takie świecące ozdoby, to doskonały motyw na zdjęcia z zoomowaniem i obracaniem w czasie naświetlania. Tego typu zabawa da Ci dużo kreatywnych możliwości i frajdy z fotografowania. Dlatego wybierz się na wieczorne fotografowanie z aparatem i stwórz niepowtarzalne zdjęcie. Poniżej zamieszczam kilka przykładów. Zobacz jak się do tego zabrać i co możesz uzyskać.
Do tego typu zdjęć będziesz potrzebował aparatu i obiektywu typu zoom. W takim obiektywie zmiana ognikowej powinna się odbywać ręcznie za pomocą pierścienia na obiektywie. Poza tym będziesz potrzebował statywu i w zasadzie to wszystko. Pomocny może być jeszcze pilot do wyzwalania migawki. Nie jest on jednak konieczny, bo zamiast tego możesz ustawić w aparacie wyzwalanie z opóźnieniem czasowym np. 2 sekundy.
Zoomowanie obiektywem
Aparat ustawiasz na statywie i w czasie naświetlania zdjęcia zmieniasz ręcznie ogniskową obiektywu. Wtedy wszystkie świecące elementy stworzą linie biegnące od środka kadru na zewnątrz. Zakres tego zależy od skali zmiany ogniskowej. Możesz testować różne momenty rozpoczęcia zoomowania, kierunek oraz czasy jego trwania.
Ekspozycja do zoomowania
Aby pobawić się zoomowaniem potrzebujesz czasów naświetlania od około powiedzmy pół sekundy lub dłuższych. Im krótszy czas, w którym będziesz zoomował tym efekt będzie mniej przewidywalny i narażony na większe drgania wywołane gwałtownym ruchem ręki obracającej pierścień obiektywu. Przy dłuższych czasach np. 2 sekundy możesz spokojniej obracać zoomem.
Ponieważ są to zdjęcia nocne, nie powinno być problemów z uzyskaniem takich czasów. Przy ISO 100 i przysłonie f/8, f/11 lub f/16 czasy naświetlania powinny być w granicach właśnie sekundy lub kilku. Zrób więc najpierw zdjęcie testowe bez zoomowania np. w trybie priorytetu przysłony. Później sprawdź jak wyszło i wprowadź konieczne poprawki jeśli będzie taka potrzeba.
Przykłady z zoomowaniem
Świecące łuki nad ścieżką. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 10mm, przysłona f/8, czas 1.3s, ISO 100.
Zoomowanie – „tunel czasoprzestrzenny”. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 10-20mm, przysłona f/8, czas 1.3s, ISO 100.
Karoca w kształcie bombki na kółkach. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 10mm, przysłona f/11, czas 5s, ISO 100.
Zdjęcie z zoomowaniem. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 10-20mm, przysłona f/11, czas 1.3s, ISO 100.
Przykład zoomowania, przemieszczania i obracania
Oczywiście możesz też spróbować robić takie zdjęcia bez statywu. Wtedy uzyskasz z pewnością obraz bardziej poruszony i abstrakcyjny. Możesz też kombinować z różnym sposobem trzymania i mocowania aparatu, by uzyskać ruch w określony sposób.
Światełka rozwieszone na gałęziach drzewa. Zdjęcie bez żadnych efektów. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 70mm, przysłona f/11, czas 4s, ISO 100.
Świecąca abstrakcja. Zdjęcie z zoomem oraz poruszeniem w pionie i poziomie. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 70-200mm, przysłona f/11, czas 4s, ISO 100.
Świecące okregi. Zdjęcie z obracaniem. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 70mm, przysłona f/8, czas 1.6s, ISO 100.
Jeśli interesują Cię zdjęcia nocne to zapraszam do zapisania się na specjalną listę Magia nocnych zdjęć.
Ostatnie wpisy w kategorii - Czas migawki
- Zdjęcia z długim czasem naświetlania - nad wodą - 22.06.2022
- Jak ustawić długi czas naświetlania? - tryb BULB - 23.04.2020
- Jak przygotować się do nocnych zdjęć i malowania światłem - 25.02.2020
- Fotografowanie na cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych - 29.10.2019
- Jaki czas do zdjęć z ręki? Jak stabilnie jesteś w stanie trzymać aparat? - 28.10.2019
- Zamrażanie ruchu czasem 1/2000 sekundy na torze motocrossowym - 27.09.2019
- Jak długi czas naświetlania, by rozmyć ruch ludzi, morza i chmur? - 2.09.2019
Super podpowiedzi z tymi cudami z zoomowaniem , Robisz dzieła sztuki! Popróbuję..
Dziękuję